logo

RESTAURACJA „ SPATIF ”

Pałac Wilhelma Lürkensa fabrykanta wyrobów trykotowych to dwupiętrowy dom w stylu secesyjnym. Budowa gmachu wystartowała w 1912, a dobiegła końca w 1913 roku.

Pałac wybudowany według projektu łotewskiego architekta Alwila Jankau. W roku 1929 roku gmach stał się własnością Związku Przemysłu Włókiennieczego, a po zakończeniu II wojny światowej został siedzibą łódzkiej bohemy artystycznej.

Z upływem lat w budynku, przy Al. Kościuszki 33 powstała legendarna RESTAURACJA SPATIF Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu, która zapisała się w pamięci i wspomnieniach wielu ludziom.

Odwiedzali ją wybitni reżyserzy : A. Wajda, J. Hoffman K. Zanussi, R. Polański, J. Kawalerowicz

aktorzy : L. Niemczyk, L. Benoit, M. Szewczyk, S. Mikulski, E. Karewicz, J. Machulski A także artyści estrady, dziennikarze, osoby związane z Łódzką Filmówką oraz utytułowane w Al. Gwiazd na ul. Piotrkowskiej - o których powstały we wspomnieniach liczne anegdoty.

W 1980r. w budynku wybuchł pożar, który zniszczył częściowo Restaurację. Nowy właściciel lokalu przeprowadził staranną renowację wszystkich zabytkowych Sal w stylu secesyjnym, z elementami neoklasycyzmu.

Budynek w którym mieści się Restauracja Spatif wpisany jest w rejestr zabytków Łodzi. Dzięki kameralnej atmosferze, w Restauracji można miło spędzić czas w towarzystwie rodziny, przyjaciół i znajomych.